Misja
Adam Soral, inż. budownictwa okrętowego i poliglota, przed historycznym wystąpieniem na konferencji TZMO w 2019. Jako pierwszy człowiek, który żyje z demencją, publicznie opowiedział o swojej chorobie.

Jesteśmy pierwsza polską organizacją, która zaangażowała ludzi chorujących neurodegeneracyjnie w proces zmiany kultury opieki. Nie robimy dla nich, robimy z nimi. 

Misją Fundacji Dementia Action Alliance Polska jest powszechna edukacja na rzecz osób z każdą formą demencji i w każdym wieku.

Demencja nie dotyczy tylko ludzi starych. I nie jest naturalną częścią starzenia się. Chorują też ludzie w średnim wieku. Intensywnie zbieramy najbardziej aktualną wiedzę o demencji z najlepszych źródeł, żeby poprawiać jakość życia i opieki osób chorujących i ich partnerów w opiece. Obalamy mity i stereotypy. 

Jesteśmy przekonani, że dzięki nowej wiedzy i zmianom w edukacji inni zaczną również traktować demencję jako niepełnosprawność neuropoznawczą. 

Życie z demencją wymaga strategii kompensacyjnych dostosowanych do zmieniających się możliwości chorującego mózgu. I to stanowi o jakości.


Na zdjęciu Adam Soral, najlepszy ekspert ds. demencji. Inż. budownictwa okrętowego i poliglota, przed historycznym wystąpieniem na konferencji Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych w 2019. Jako pierwszy Polak publicznie opowiedział o swojej chorobie.

Historia choroby Adama jest przykładem stereotypów naszego myślenia o starości. Usłyszał, że jest "za młody na Alzheimera". Doświadczył wszystkich błędów diagnostycznych. Chorował kilkanaście lat, zanim otrzymał prawidłową diagnozę.

Starość nas nie zmienia. Zmienia nas choroba.
Demencja to zespół wielu objawów, które pojawiają się tylko wtedy, gdy choruje mózg.