Każdy z nas jest indywidualnością, ma swoją historię życia, doświadczenia i przyzwyczajenia. Kiedy demencja staje się częścią życia, wiele rzeczy się zmienia. Niektóre sprawy i czynności, dotychczas automatyczne, stają się wyzwaniem. Wiedza o zmianach i przyczynach różnych zachowań jest kluczem do dobrego życia z demencją. Jeśli wiesz jak przebiega choroba, możesz się przygotować i umiejętnie odpowiadać na potrzeby, zamiast gasić pożary.
Skala stanów poznawczych GEMS (czyt. dżems) to nowy sposób przedstawienia zmian zachodzących w różnych chorobach neurodegeneracyjnych przebiegających z demencją. Model GEMS, autorstwa Teepy Snow, powstał w odpowiedzi na brak holistycznego podejścia do opieki nad tymi, którzy zmagają się z wieloma wyzwaniami, jakie niesie życie z chorobą demencyjną. Nieco poetyckie porównanie do kamieni jubilerskich daje jedyną w swoim rodzaju szansę na humanistyczne podejście do opieki na różnych etapach choroby. Bez tego kompleksowość i dynamika zmian w schorzeniach neurodegeneracyjnych staje się zbyt trudna do zaakceptowania. Przestajemy widzieć człowieka, mamy przed oczami tylko objawy jego choroby. A to nie rozwiązuje problemu.
GEMS odzwierciedla dynamiczną naturę ludzkiego mózgu i jego możliwości. W odróżnieniu od innych modeli oceniających sprawność funkcji poznawczych, bierze pod uwagę to, że umiejętności każdego człowieka mogą ulec zmianie w jednej chwili. Zmiana otoczenia, sytuacji, interakcji i oczekiwań mogą stanowić dla niego albo pozytywne wsparcie albo zakończyć się stresem i poczuciem klęski. Ludzie, podobnie jak kamienie szlachetne, mogą prezentować swoje najlepsze cechy, jeśli mają odpowiednie warunki i opiekę. Kiedy mózg się zmienia, to nie deficyty, a zachowane sprawności będą sprzyjały budowaniu partnerskich relacji w opiece. To istota tego modelu.
Do opieki trzeba dwojga i model GEMS, jako jedyny na świecie, pokazuje perspektywę obu partnerów – tego, który wspiera i tego, który choruje. Jednocześnie jest precyzyjny w określaniu zmian chorobowych z perspektywy medycznej i głęboko humanitarnie traktujący człowieka, który choruje.